30 kwi 2009

Dzień Flagi i Święto Konstytucji 3-go Maja

Od 2004 roku obchodzimy w Polsce Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto wprowadzone ustawą z 20 lutego 2004 roku o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, swoje miejsce w kalendarzu znalazło w dniu 2 maja.

Wybór daty – 2 maja – nie jest przypadkowy. Jeszcze 20 lat temu flagi łopotały wszędzie i uroczyście z okazji Święta Pracy 1 maja. Nazajutrz flagom nie było już tak radośnie. Władza ludowa dbała, aby drugiego dnia maja flag na ulicach nie było, bo a nóż ktoś się zagapi i flaga powiewać będzie nadal 3 maja – w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. A tego władza – uuuuu - nie chciała.

Tak więc dzisiaj składa się tak ładnie, że obchodzimy i Święto Pracy, i Dzień Flagi, i Święto Trzeciomajowej Konstytucji. Tak zwany długi weekend majowy jest kolejną po Wielkiej Nocy okazją do wiosennego wypoczynku i spotkań z najbliższymi i znajomymi.

A tak poważniej i ku przypomnieniu, to było tak:

Gdy w 1831 roku Izba Senatorska i Izba Poselska stanowiły o przyjęciu odznaki, pod którą winni się łączyć wszyscy Polacy, zapisano w ustawie co następuje:

„Artykuł 1. Kokardę Narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym.
Artykuł 2. Wszyscy Polacy, a mianowicie Wojsko Polskie te kolory nosić mają w miejscu gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były”.

I tak Biel Orła i Pogoni na czerwonym tle towarzyszy nam do dziś. Przez niemal 200 lat nic się nie zmieniło. Barwy biało-czerwona stały się symbolem Państwa i własnością narodu, który pod tymi barwami wybijał się na niepodległość. To Flaga przypominała o tym, że może być wolna Polska, a obok niej, przypominała o tym Konstytucja 3-go Maja.

Konstytucja uchwalona w 1791 roku obowiązywała zaledwie 15 miesięcy! A zakończyły jej trwanie niezgoda - Targowica i rozbiory.

Co zatem każe nam wspominać i świętować uchwalenie Konstytucji 3 Maja? Ano właśnie to, że pamięć o niej pomogła przetrwać w jedności narodowi polskiemu blisko dwa wieki niewoli...

No to do dzieła – wieszajmy flagi, niech Polska będzie biało-czerwona :)

4 komentarze:

Ost2009 pisze...

Napisał Pan "I tak Biel Orła i Pogoni na czerwonym tle towarzyszy nam do dziś. Przez niemal 200 lat nic się nie zmieniło." No chyba pogoni nie mamy prawa już używać bo to herb Litwy a ona ma suwerenność. Rozumiem że to tak z rozpędu.

Stanisław Gorczyca pisze...

Nie, nie z rozpędu. Świadomie. Przecież takie było pochodzenie bieli i czerwieni na naszej fladze. Przeszłości nie zmienimy.

Anonimowy pisze...

To święto zorganizowane było w Ostródzie po raz pierwszy. To bardzo ważna wiadomość, bo jak widać są ludzie którym zależy na tym aby Święto Flagi RP na stało wpisało się w kalendarz obchodzonych świąt państwowych. Niech patriotyzm zwycięży nad kalekimi pomysłami składania wieńców byłym funkcjonariuszom UB.

Patriota.

Anonimowy pisze...

Panie senatorze, a jak Pan zapatruje się na fakt, że nasza flaga narodowa występuje w dwóch wersjach? Czy nie powinniście dołożyć starań, abyśmy posługiwali się jedną flagą, tą z białym orłem? No, ale do tego potrzebna jest inicjatywa ustawodawcza i zgoda, a przynajmniej większość parlamentarna. O taką chyba w tym parlamencie nie będzie trudno? Kibicuję Pańskiej inicjatywie ustawodawczej (poprzez kolegów posłów). Sympatyk ze wsi.