7 cze 2011

"Mazury Cud Natury"


Dzisiaj chciałbym zachęcić wszystkich do głosowania na Krainę Wielkich Jezior Mazurskich w ramach konkursu organizowanego przez szwajcarską Fundację New 7 Wonders, który ma wyłonić siedem nowych światowych cudów natury.
Nadmieniam, że konkurs i głosowanie ogłoszone przez Fundację New 7 Wonders jest zabawą – poważną, ale zabawą - i nie ma nic wspólnego z Listą Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Oczywiście UNESCO pozytywnie odnosi się do całej idei, bo popiera wszystko co służy popularyzacji światowego dziedzictwa czy to kultury, czy przyrody.
Fundacja New 7 Wonders w 2007 roku rozpoczęła kampanię na wybór nowych 7 cudów świata chcąc „uzupełnić” listę 7 cudów świata starożytnego. Niektóre państwa podeszły do tematu poważnie, widząc szansę na promocję i zaangażowały się we wspieranie swoich finalistów, inne państwa cały pomysł krytykowały. Tak samo jest w przypadku obecnej edycji, ale ja uważam że najważniejsza jest promocja i możliwość zaistnienia i rozreklamowania Polski i Warmii i Mazur na całym świecie.
W przypadku pierwszego konkursu do tych siedmiu „cudownych” budowli została zaliczona meksykańska świątynia-piramida Kukulcana w Chichen Itza. Gdy byłem w Meksyku dowiedziałem się, że od tego momentu sześciokrotnie zwiększyła się tam liczba turystów. Gra jest więc warta świeczki.
Tak więc od 2009 roku trwa edycja konkursu na 7 Nowych Cudów Natury.
Od marca tego roku działa pod moim przewodnictwem Zespół Parlamentarny "Mazury Cud Natury". Zaznaczam, że powstał on z inicjatywy Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, który pochodzi z Warmii i Mazur.
Jednym z naszych pomysłów było zorganizowanie dnia Mazur w Senacie RP. Podczas Otwartego Dnia Senatu, 3 maja, odbyła się akcja promocyjna Wielkich Jezior Mazurskich. W ramach akcji utworzyliśmy stanowiska do głosowania za pośrednictwem Internetu, przy których wraz z marszałkiem Bogdanem Borusewiczem zachęcaliśmy senackich gości do głosowania. W holu głównym Senatu ustawiona była także makieta pochylni Oleśnica Kanału Elbląskiego – taka dodatkowa atrakcja z Mazur Zachodnich.
Laureatów konkursu – finałową siódemkę - poznamy 11 listopada 2011 r. Do tego czasu trwa głosowanie, a Mazury można wesprzeć głosując poprzez stronę www.MazuryCudNatury.org .
Zachęcam do obejrzenia tej witryny, jest tam mnóstwo zdjęć i dokładny opis, jak można oddać głos. Przy czym, przy okazji głosowania na same Wielkie Jeziora Mazurskie możemy głosować na „Zwierzęta” oraz „Kwiaty i Rośliny” Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. I do tego głosowania także zachęcam.

Ktoś zapyta, jakie mamy szanse z takimi miejscami jak Wyspy Galapagos. Ja uważam, że wszyscy kandydaci mają równe szanse. Paradoksalnie naszym atutem jest to, że jesteśmy nieznani. W skali świata Mazury są nieodkrytą, trochę przez to tajemniczą krainą, a wszelkie takie nowinki wzbudzają zainteresowanie.

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Szanowny Panie Senatorze!
Mazury nie są cudem natury. Cudem jest to że przy tak agresywnych działaniach jeszcze jakoś wygladają. Mazury zostały zdemolowane brakiem jednoznacznej strategii ich gospodarczego rozwoju przy zachowaniu dziedzictwa przyrodniczo - krajobrazowego. Nie jestem "szalonym ekologiem" chociaż z dnia na dzień zaczynam się w swoim myśleniu "ekologicznym" radykalizować. Jeżeli popiera Pan nie hasło a sposób myślenia i działania "Mazury Cud Natury" jako wartość dążacą do zachowania tego naszego wspólnego dziedzictwa to powstaje proste pytanie dlaczego na wyjazdowe posiedzenie senackiej komisji nie zaproszono organizacji ekologicznych.
Pozdrawiam.
Mazur

Anonimowy pisze...

I co nam z tego cudu?
Jesteśmy zacofanym regionem-bieda i bezrobocie, tylko wybrańcom żyje się tu dobrze-dlatego mogą sobie pozwolić na tego typu rozważania.

Anonimowy pisze...

Zgadzam się z Panem Senatorze, mamy równe szanse z Wyspami Galapagos.

Anonimowy pisze...

cud to pan pozostawił w Miłomłynie, bieda i bezrobocie